Diodový laser / Lazerova epilace

Diodový laser

Pojem trvalá epilace je pro mnohé poněkud zavádějící. Co to vlastně znamená? Že už nám na těle nikdy nevyroste žádný chloupek? To asi ne. Trvalost vyjadřuje to, že v průběhu ošetření dojde k úplnému zničení určité části vlasových folikul na rozdíl od depilace ( vosk, žiletka, strojky…), při které jsou chloupky odstraněny pouze krátkodobě a nedochází k jejich zničení. Trvalá epilace je tedy spíše velmi výrazná redukce. V odborné literatuře se také používá spíše termín "dlouhodobá redukce ochlupení".

Současné moderní metody trvalé epilace

K trvalé epilaci se nejčastěji dnes používá princip selektivní  fototermolýzy (tedy přeměně světla na teplo), teplo zničí vlasovou cibulku a ta již nedokáže vytvořit nový chloupek. Používají se některé typy laserů  nebo přístroje na bázi siného výboje pulsního světla - IPL ( často se požívá termín laserové epilace, ale v drtivé většině jde o přístroje IPL, které lasery nejsou). Tyto moderní přístroje dokáží působit jen na terminální chloupky, tedy takové, které tvoři ochlupení  u dospělých a  mají alespoň nějaký melanin (barvu). Současně také musí být v okamžiku ošetření  v tzv. růstové fázi (Anagen) a musí být zasaženy takovou silou, aby došlo k zničení vlasového folikulu( ze kterého chloupek vyrůstá), tak aby se již nemohl obnovit.  Ostatní chloupky jsou ve fázi spící (katagen) nebo odpočinkové (telogen)a  je potřeba počkat na jejich fázi růstovou, aby mohly být ošetřeny. Proto je potřeba podstoupit více návštěv.

Počet vlasových folikul je daný, během života již žádné nepřibývají, což je dobrá zpráva. Mění se tedy typ, struktura, síla zbarvení chloupku a délka fází jeho růstu. Chloupky rostou všude na těle s výjimkou plosek nohou a dlaní.

V dětství je každý chloupek (vellus) světlý, jemný a téměř neviditelný, ale v určitých fázích života se mění tento téměř neviditelný chloupek v klasický terminální (dospělý) chlup tmavý a dlouhý. A toho se chceme zbavit. Tato změna je nejvýraznější v pubertě, kdy dochází k masivnímu růstu nového ochlupení. Toto však není způsobeno tím, že vyrůstají nové chlupy schované v podkoží, nebo že dochází k nové tvorbě vlasových folikul. Ne. Jde o změnu typu chloupku ze světlého, neviditelného na tmavý. Současně se mění poměry růstových fází, chloupek je delší a viditelnější. A to se děje celý život.

Z malého, světlého  chloupku,  který nás svou přítomností nijak neobtěžoval,  se vlivem změny hormonální rovnováhy či nějakého jiného důvodu (léky, nemoci) nebo prostě s věkem,  stane otravný  chlup s tmavým pigmentem  a nežádoucí délkou. Takže i když ošetřujeme nějakou oblast epilačním přístrojem, tyto světlé chloupky, o kterých ani nevíme, tam zůstanou, protože žádný současný přístroj  je nedokáže odstranit. To je  důvod, proč nelze ochlupení na těle zničit jednou provždy,  pouze výrazně redukovat.

Má tedy smysl  tuto "trvalou epilaci" podstoupit? Jednoznačně ano!  Budete mít pokoj nejen od každodenního holení a podrážděné pokožky plné pupínků, ale zbavíte se i nepříjemného zarůstání chloupků.  Kůra cca 5-ti ošetření zničí  80-90% aktuálně rostoucích chloupků na ošetřovaných místech a ty které "přežijí" budou slabší a světlejší.  Pokud  se někde na těle později objeví chloupky, které v době ošetření spaly, stačí přidat 1-2 návštěvy pro udržení efektu.  Je to podobné jako péče o pleť  nebo vlasy. Také se o ně staráte pravidelně a jednou za čas  přidáte něco ,"navíc".

Co nám tedy přinese trvalá epilace?

Má tedy smysl tuto ,,trvalou epilaci“ podstoupit? Jednoznačně ano! Budete mít pokoj nejen od každodenního holení a podrážděné pokožky plné pupínků, ale zbavíte se i nepříjemného zarůstání chloupků. Kůra cca 5-ti ošetření zničí 80-90% aktuálně rostoucích chloupků na ošetřovaných místech a ty které ,,přežijí“ budou slabší a světlejší. Pokud se někde na těle později objeví chloupky, které v době ošetření spaly, stačí přidat 1-2 návštěvy pro udržení efektu. Je to podobné jako péče o pleť nebo vlasy. Také se o ně staráte pravidelně a jednou za čas přidáte něco "navíc".

Naše zkušenosti

Máme zkušeností se třemi přístroji IPL, dva z nich v kombinaci s radiofrekvencí a dvou diodových laserů 808nm. Problematičtější z našich zkušeností je použití IPL, tedy přístrojů, které generují světelný záblesk pomocí xenonové výbojky. Je zde obtížnější použití dostatečného výkonu, dochází k většímu podráždění pokožky a rychle klesá výkonnost výbojky. Proto dochází často k nedostatečnému ošetření a pouze k dočasnému efektu epilace, který však trvá jen několik měsíců. Pokud je totiž ošetření provedeno nižším výkonem, tak sice dochází k poškození vlasové cibulky, ale jen dočasnému a vlasová cibulka znovu zregeneruje a za tři čtyři měsíce je tam chloupek znovu.

Udává se, že poškození musí být větší než 60%, aby nedošlo k obnovení růstu. To je asi hlavní důvod, že mnozí zákazníci hlásí, že na nich IPL nefunguje a že za x měsíců je stav stejný jako před ošetřením.

Dalším faktorem, který způsobuje hůře předvídatelný výsledek je, pokud zvýšený růst chloupků je podmíněn geneticky, hormonální nerovnováhou, užíváním některých léků a podobně. To vše zvyšuje počet ošetření a výsledek není tak rychlý. Ale i tady se nám daří a máme slečny, co chodily jen v kalhotách a nosí teď sukně.   

S  diodovým laserem jsme u epilace spojeni.

Kolik ošetření budu potřebovat

Obvykle je zapotřebí absolvovat sérii 4 – 6 - 8 sezení s rozestupem cca 4 – 8 týdnů dle ošetřované oblasti. Opakování je nutné z toho důvodu, že je ošetření účinné pouze na chloupky, které jsou ve fázi aktivního růstu (tzv. anagen), ve které se momentálně nachází pouze cca 20% chloupků z ošetřované lokality.

Jsou nějaká omezení před a po ošetření?

Po dobu min. 4 týdnů před ošetřením chloupky nevytrhávejte. Můžete je pouze holit nebo zastřihovat, v opačném případě by byla snížena efektivita laseru. Ošetření se také nedoporučuje absolvovat na čerstvě opálené pokožce. Den před ošetřením chloupky oholte do hladka. Po ošetření doporučujeme pokožku několik dní zvýšeně hydratovat přípravky s panthenolem či aloe vera a vyhnout se návštěvám sauny či bazénů, které by mohly způsobit podráždění pokožky. Do podpaží min. 12 hod neaplikujte antiperspirant/deodorant. Zamezte působení UV záření na ošetřenou oblast min. 2 týdny po ošetření (můžete používat krémy s SPF 50).